Prof. Dr. Erden Ertürer
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Uyluk Bölgesi Kırıkları

Prof. Dr. Erden Ertürer
1 Ağustos 2021
Uyluk kemiği (Femur) vücudun en büyük ve güçlü kemiğidir. Kırılması için de büyük bir enerji gerektirir. Bu nedenle uyluk kemiği kırıklarını genellikle trafik kazası veya yüksekten düşme gibi büyük travmalarla beraber görürüz. Uyluk kemiği kırıkları beş – altı yaşına kadar çocuklar haricinde genellikle ameliyat gerektirirler. En sık kullanılan yöntem kemiğin içerisine yerleştirilen (intramedüller) çivilerdir. Çivi […]

Uyluk kemiği (Femur) vücudun en büyük ve güçlü kemiğidir. Kırılması için de büyük bir enerji gerektirir. Bu nedenle uyluk kemiği kırıklarını genellikle trafik kazası veya yüksekten düşme gibi büyük travmalarla beraber görürüz.

Uyluk kemiği kırıkları beş – altı yaşına kadar çocuklar haricinde genellikle ameliyat gerektirirler. En sık kullanılan yöntem kemiğin içerisine yerleştirilen (intramedüller) çivilerdir. Çivi ameliyatı sonrası genellikle hasta kırık tarafına yük vererek yürüyebilir. Çocuklardaki uyluk kemiği kırıklarında da sonradan çıkarabildiğimiz elastik çivilerle alçı yapılmasına gerek kalmadan kırık kaynatılabilmektedir.

magnifiercrosschevron-up-circle