Prof. Dr. Erden Ertürer
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Topuk Dikeni (Epin Kalkanei)

Prof. Dr. Erden Ertürer
1 Ağustos 2021
Genelde 40 yaşından sonra ortaya çıkan bir durumdur. Topuk dikeni dediğimiz topuk kemiğinin alt kısmındaki kemik çıkıntısına bağlı planter fasyanın gerilmesi ile ağrı meydana gelir. Ayak tabanındaki yelpaze şeklindeki bu taban desteğinin kısalması ile ağrı artar. Topuk dikeni, özellikle sabahleyin yataktan kalktığınızda, ilk adımlarımızı atarken ayak topuğunda şiddetli ağrıya neden olur. Topuktaki ağrının nedeni genellikle […]

Genelde 40 yaşından sonra ortaya çıkan bir durumdur. Topuk dikeni dediğimiz topuk kemiğinin alt kısmındaki kemik çıkıntısına bağlı planter fasyanın gerilmesi ile ağrı meydana gelir. Ayak tabanındaki yelpaze şeklindeki bu taban desteğinin kısalması ile ağrı artar. Topuk dikeni, özellikle sabahleyin yataktan kalktığınızda, ilk adımlarımızı atarken ayak topuğunda şiddetli ağrıya neden olur. Topuktaki ağrının nedeni genellikle bu çıkıntı değil ama bu çıkıntının zarar verdiği yumuşak doku zedelenmesidir. Günün ilerleyen saatlerinde kişilerin hissettiği bu acı, künt bir ağrıya dönüşür. Ağrı, sert zeminde yürürken, merdiven çıkarken ya da ağır bir yük kaldırıldığında kötüleşir. Uzun saatler oturduktan sonra ayağa kalkıldığında keskin acı oluşur. Topuk dikeni ağrısı, kişinin yürümesini ve günlük işlerini sürdürmesini zorlaştıracak kadar kötüleşebilir.

Tedavide taban germe egzersizleri, ilaç tedavisi, kişiye özel tabanlık ve ağrıyan bölgeye uygulanacak enjeksiyon tedavileri etkilidir. ESWT (Şok dalgaları ile taş kırma) yöntemi uygulanabilir.

magnifiercrosschevron-up-circle