Prof. Dr. Erden Ertürer
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Omurga Kırıkları

Prof. Dr. Erden Ertürer
1 Ağustos 2021
Omurgamız 33 omurun üst üste sıralanması ile oluşan bir zincirdir. Bu omurların 7 adedi boyunda (servikal), 12 tanesi sırtta (torakal), 5 tanesi de belde (lomber) olup birbirlerine disklerle bağlıdır. Kalan dokuz omurun beşi sakrum, dördü ise kuyruk sokumu (koksisks) kemiğini oluşturur. Omurgamızın içinde beyinden vücuda yayılan sinir demedi (spinal kord) yer alır. Omurgada oluşan kırıklar […]

Omurgamız 33 omurun üst üste sıralanması ile oluşan bir zincirdir. Bu omurların 7 adedi boyunda (servikal), 12 tanesi sırtta (torakal), 5 tanesi de belde (lomber) olup birbirlerine disklerle bağlıdır. Kalan dokuz omurun beşi sakrum, dördü ise kuyruk sokumu (koksisks) kemiğini oluşturur. Omurgamızın içinde beyinden vücuda yayılan sinir demedi (spinal kord) yer alır. Omurgada oluşan kırıklar için en önemli risk içinden geçen sinir yapılarının etkilenmesidir.

Organlarımızın sağlıklı çalışması, duyu almamız ya da hareket etmemiz beyinden vücuda yayılan sinir sisteminin kusursuz olarak işlemesine bağlıdır. Hasarlanmanın meydana geldiği seviyenin altında kalan bölgelerde tüm bu fonksiyonlar kısmi ve tam olarak zarar görebilir. Servikal (boyun) omurlarda olan kırık ve çıkıklar solunum yetmezliği oluşturarak ölüme ya da el ve ayaklarda tam felce, lomber (bel) bölgesindeki yaralanmalar ise bacaklarda felce ve idrar ve gayta tutamama şikayetlerine yol açabilir. Omurga kırıkları için tedavi şekli, oluşan seviyeye ve kırığın tipine göre değişiklik gösterir. Bazı kırıklarda korse ile tedavi mümkünken bazı kırıklar için ameliyat tek seçenektir.

magnifiercrosschevron-up-circle