Prof. Dr. Erden Ertürer
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Leğen Kemiği (Pelvis) Kırıkları

Prof. Dr. Erden Ertürer
1 Ağustos 2021
Pelvis kemiği vücudumuzun ortasında, gövde ve ayaklar arasında yer alan bir kavşak noktasıdır. Aynı zamanda içerisindeki organlar için koruyucu bir görev yapar. Pelvis kemiğinin kırılması çoğunlukla yüksekten düşme veya trafik kazası gibi büyük travmalar sonucunda olur. Kırık sonrası en korkulan durum kanama olmasıdır. Kemiğin iç kısmındaki damarların hasar görmesinde bağlı büyük miktarda kanama olabilir. Kırık […]

Pelvis kemiği vücudumuzun ortasında, gövde ve ayaklar arasında yer alan bir kavşak noktasıdır. Aynı zamanda içerisindeki organlar için koruyucu bir görev yapar. Pelvis kemiğinin kırılması çoğunlukla yüksekten düşme veya trafik kazası gibi büyük travmalar sonucunda olur. Kırık sonrası en korkulan durum kanama olmasıdır. Kemiğin iç kısmındaki damarların hasar görmesinde bağlı büyük miktarda kanama olabilir. Kırık sonrası ilk yapılası gereken damar hasarı ya da iç organ yaralanması olup olmadığının değerlendirilmesi, gerekirse acil müdahale edilerek kırığın tespitinin sağlanması olmalıdır.

Geçmiş yıllarda vücudun büyük bölümünü kaplayan alçılar içerisinde aylarca yatak istirahati ile tedavi edilen Pelvis kırıklarının, modern şartlarda ameliyatla tespiti mümkündür. Böylelikle hastaların daha kısa sürede ağrısız bir şekilde eski yaşantılarına dönmeleri mümkün olabilir.

magnifiercrosschevron-up-circle