Prof. Dr. Erden Ertürer
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Kırık Kaynaması ve Destek Tedaviler

Prof. Dr. Erden Ertürer
30 Ağustos 2021
Kırık sonrası iyileşmesi dönemi, yaralanmanın doğasına ve boyutuna, kırık tespitinin sağlamlığına ve biyolojik süreçlere bağlı olarak şekillenir. Doktorunuz kırık bölgesinin stabilitesini, alçı, atel ya da cerrahi tespit yöntemleri ile sağladıktan sonra biyolojik iyileşme süreci başlar. Kırık iyileşmesi için genellikle 4 – 6 haftalık bir süre gerekir. Yük taşıyan büyük kemiklerimizde bu süre uzayabilir. İyileşme döneminde […]

Kırık sonrası iyileşmesi dönemi, yaralanmanın doğasına ve boyutuna, kırık tespitinin sağlamlığına ve biyolojik süreçlere bağlı olarak şekillenir.

Doktorunuz kırık bölgesinin stabilitesini, alçı, atel ya da cerrahi tespit yöntemleri ile sağladıktan sonra biyolojik iyileşme süreci başlar. Kırık iyileşmesi için genellikle 4 – 6 haftalık bir süre gerekir. Yük taşıyan büyük kemiklerimizde bu süre uzayabilir.

İyileşme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenme çok önemlidir. A, B, C ve D vitaminlerinin yeterli dozlarda alınması şarttır. Özellikle D vitamini, kalsiyum, Omega 3 ve kollejenler kırık iyileşmesi döneminde destek olarak kullanılabilir. Sigara kullanımının kırık kaynamasını bozduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

magnifiercrosschevron-up-circle