images

Kalça Kırıkları

Kalça eklemi, leğen kemiğinin (pelvis) bir parçası olan asetebulum ile uyluk kemiğinin (Femur) baş kısmı arasındadır. Femur kemiğinin baş – boyun kısmı ile devamında yer alan ara parçasında (intertrokanterik bölge) oluşan kırıklar kalça kırıkları olarak bilinir. Özellikle yaşlı hastalarda kemik erimesine bağlı zayıflayan bu alan kolayca kırılabilir.

Kalça kırıklarının ameliyatsız iyileşmeleri çok zordur. Özellikle yaşlı hastalardaki kırıklar sonrası, hastaların bir an önce ayağa kalkarak hareketlenmeleri hayati önem taşır ve sadece ameliyatla mümkün olabilir.

Femur kemiğinin boyun bölgesinde oluşan kırıkların anatomik özellikleri dolayısı ile kaynamaları güçtür. Genç hastalarda kırk düzeltilerek vidalarla tespit sağlanır. Yaşlı hastalarda ise protez kullanılarak yapılan tedaviler tercih edilir. Protez sonrası hastaların hemen basıp yürümeleri mümkün olmaktadır.

Femur kemiğinin intertrokanterik bölgesi ise kaynamaya müsait bir alandır. Bu nedenle öncelikli olarak hastaların kendi kemiklerinin korunduğu çivileme ameliyatları tercih edilir. Bu alan için protez uygulaması ikinci seçenektir.