Prof. Dr. Erden Ertürer
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

El ve El Bileği Kırıkları

Prof. Dr. Erden Ertürer
1 Ağustos 2021
El bileği Radius ve Ulna kemikleri ile eklem yapan sekiz adet ufak kemikçikten oluşmuştur. Radius kemiğinin el bileği bölgesindeki kırığı genellikle açık el üzerine düşme ile oluşur. Tüm kırıklar içerisinde en sık rastlanılanıdır. Aynı anda Ulna kemiğinin de kırığı eşlik edebilir. Kırık uçları birbirinden ayrılmışsa düzeltilip tespit edilmesi gerekir. Parçalanma fazla ise tespit için plak […]

El bileği Radius ve Ulna kemikleri ile eklem yapan sekiz adet ufak kemikçikten oluşmuştur. Radius kemiğinin el bileği bölgesindeki kırığı genellikle açık el üzerine düşme ile oluşur. Tüm kırıklar içerisinde en sık rastlanılanıdır. Aynı anda Ulna kemiğinin de kırığı eşlik edebilir. Kırık uçları birbirinden ayrılmışsa düzeltilip tespit edilmesi gerekir. Parçalanma fazla ise tespit için plak –vida sistemleri kullanılır.

El bileğindeki küçük kemiklerden en sık kırık görüleni Skafoid (Naviküler) kemiğidir. Tek bir damarla beslendiği için kaynamama problemi sık görülür. Kırık sonrası kapalı olarak vidalanması mümkündür.

El kemiklerimiz metakarplardan ve parmaklardaki falanks kemiklerinden oluşur. Oldukça ufak alan bu kemiklerin kırıkları da çok görülür. Küçük parmağın metakarpında genellikle yumruk atma ile oluşan boksör kırığı yaygın bir yaralanma olarak karşımıza gelir. El, kompleks bir yapıya sahip olup pek çok hareketi yapabilmek üzere tasarlanmıştır. Kırık sonrası oluşabilecek kısalık ve açısal sorunlar el fonksiyonlarımızı bozabilir. Bu nedenle el kırıklarının tedavisinde maksimum özenin gösterilmesi şarttır.

magnifiercrosschevron-up-circle