Prof. Dr. Erden Ertürer
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

De-Quervain Sendromu

Prof. Dr. Erden Ertürer
29 Haziran 2021
El bileğinin baş parmak tarafında kalan yan kısmında hassasiyet ve birinci parmak hareketlerinde ağrı ile seyreden bir hastalıktır. Özellikle baş ve işaret parmağının birleştiği kaldırma ve tutma hareketleri çok acı verici hale gelir. Hastalığın nedeni başparmağın içe ve yana hareketlerini sağlayan tendonların (Abdüktör pollicis longus ve Ekstansör pollisis brevis) geçtikleri tünel içerisinde sıkışmasıdır. Başparmağını çok […]

El bileğinin baş parmak tarafında kalan yan kısmında hassasiyet ve birinci parmak hareketlerinde ağrı ile seyreden bir hastalıktır. Özellikle baş ve işaret parmağının birleştiği kaldırma ve tutma hareketleri çok acı verici hale gelir. Hastalığın nedeni başparmağın içe ve yana hareketlerini sağlayan tendonların (Abdüktör pollicis longus ve Ekstansör pollisis brevis) geçtikleri tünel içerisinde sıkışmasıdır. Başparmağını çok kullananlarda ve kadınlarda daha sık görülmektedir.

Tedavi için ilk öneri, baş parmak hareketlerini kısıtlayıcı bir atel ve antienflamatuar ilaç kullanımıdır. Düzelme görülmeyen olgularda ağrılı bölgeye kortikosteroid veya PRP enjeksiyonu genellikle fayda sağlar. Bu yöntemler başarısız olursa cerrahi olarak tendonların geçtiği tünelin gevşetilmesi ile iyileşme sağlanır.

magnifiercrosschevron-up-circle