images

Metatarsalji

Ayak parmaklarının gerisindeki tarak bölgesinde oluşan ağrılı durumdur. Ayağın yük dağılımında oluşan bozukluğa bağlı ortaya çıkar. Aşırı yorgunluk, fazla ayakta kalma, uygun olmayan ayakkabı kullanımı veya bilinçsiz egzersiz gibi nedenler, ayağın ön kısmına fazla yük gelmesi ile bu bölgede bir enflamasyona yol açarak ağrı oluşturur. Bunyonlar, stres kırıkları ya da morton nörinoması gibi çeşitli ayak hastalıklarında da, basış şekli değişeceği için metatarsalji görülebilir.

Genellikle keskin, delici veya yakıcı bir ağrı görülür. Ağrı, ikinci, üçüncü ve dördüncü parmakların arka kısımlarında daha fazladır. Yürürken veya koşarken kötüleşir, dinlenince azalır. Ayak parmaklarına doğru keskin veya batıcı bir ağrı yayılabilir. Ayak parmaklarının ucunda uyuşma ve karıncalanma görülebilir.

Tedaviye dinlenme, soğuk uygulama ve ağrı kesici-antienflamatuar ilaçların kullanımı ile başlanır. Ağrıya ve basış şeklinin değişmesine neden olan durum tespit edilerek ortadan kaldırılmalıdır. Yumuşak pedler, şok emici ayakkabı tabanlıkları ve geniş tarak kısımlı ayakkabıların kullanımı ağrı için faydalı olur.