images

Halluks Valgus Nedir?

Halluks valgus, ayak baş parmağında oluşan şekil bozukluğudur.  Latince halluks ayak baş parmağı demektir. Valgus ise dışa doğru yönelme anlamına gelir. Halluks valgus deformitesinde, ayak baş parmağı, yanındaki parmağa doğru yer değiştirir. Parmağın iç kısmında ‘bunyon’ adı verilen bir çıkıntı oluşur. Zamanla artan deformite, ikinci parmağı da sıkıştırarak çekiç parmak oluşumuna neden olur.

Halluks valgus hastalığında iki temel şikayet ağrı ve kozmetik bozukluktur.  Ağrı ve şekil bozukluğu nedeni ile ayakkabı giymek zorlaşır.

Halluks Valgus neden olur?

Halluks valgusun neden oluştuğu tam olarak bilinmez. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de olabilir. Hastaların çoğunun ailesinde de görülmesi genetik bir yatkınlık olduğunu düşündürmektedir. Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli kullanımı da ayaklarda halluks valgus deformitesine yol açabilir. Aşil tendon kısalığı olması, ayağın sürekli içe dönük basması, düz tabanlık, aşırı kilolu olmak, ayak eklemini tutan romatizmal rahatsızlıklar gibi nedenler de halluks valgus oluşumunu kolaylaştıran sebepler olarak sayılabilir.

Halluks Valgus’un ilerlememesi için neler yapabilirim?

Baş parmakta oluşan deformite genellikle zaman içerisinde artma eğilimi gösterir. Başlangıçta sadece kozmetik anlamda sorun yaratan şekil bozukluğu giderek ağrı oluşturmaya başlar. Deformitenin ilerleyip ilerlemeyeceğini anlamak genellikle mümkün olmaz. Aile öyküsü bulunan hastalarda ilerleme şansı daha fazladır. Koruyucu makaralar ve gece atelleri kullanımı ilerleme hızını yavaşlatabilir. Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların kullanımından kaçınmak gerekir. Tarak kısmı geniş, yumuşak ve 2-3 cm’yi aşmayan topuklu ayakkabıların kullanımı faydalı olacaktır.

Halluks Valgus nasıl tedavi edilir?

Başlangıç döneminde hastaların bilgilendirilmesi çok önemlidir. Şikayetlerin azaltılmasında ayakkabı modifikasyonu etkin bir yöntemdir. Bunyon yastıkçıkları, gece atelleri, tabanlıklar, parmak arası makaraları gibi ortezler deformiteyi düzeltemeseler bile şikâyetlerin azaltılasında faydalı olabilirler. İlerleyen deformite ve ağrı şikayeti olan hastalarda cerrahi tedavi gerekir.

Halluks Valgus ameliyatı nasıl olur?

Halluks valgusta yapılacak ameliyat kişiye özel olarak belirlenir. İlk yapılması gereken ağrı şikayetinin ve şekil bozukluğunun nereden kaynaklandığının tam olarak tespit edilmesidir. Bazı hastalarda birden fazla kemikte dönme sorunu olabilir. Sadece bunyona bağlı ağrı ve şişlik şikayeti olan hastalarda bunyonu çıkartmaya yönelik ameliyatlar yeterli olacaktır. Bununla birlikte kalıcı bir çözüm için büyük oranda kemiğin de düzeltildiği bir girişimi seçmek gerekir. Kemik ameliyatları, yumuşak doku ameliyatlarına göre daha zor olsalar da, deformitenin tekrarlama riski açısından daha güvenilir ameliyatlardır.

Halluks Valgus ameliyatı sonrası nasıl olur?

Kemik ameliyatları sonrasında ilk üç haftalık sürede özel yapılmış ayakkabılar ile baş parmağa basma engellenir. Böylece hastalarımız ameliyat bölgesine yük vermeden ayağa kalkıp yürüyebilirler. İlk üç haftalık dönem sonrasında hastalarımızın normal ayakkabılar ile günlük işlerimize dönmeleri mümkün olmaktadır.