Prof. Dr. Erden Ertürer
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Halluks Rigidus (Sert Başparmak)

Prof. Dr. Erden Ertürer
1 Ağustos 2021
Sert Başparmak Çoğunlukla, 30-60 yaş arasındaki erişkinlerde gelişir. Ayak birinci parmağına ait kemikleri tarak kemiğinde bağlayan eklemde oluşan artrit ‘kireçlenme’ durumudur. Neden oluştuğu tam olarak belli değildir. Ayak parmağında oluşan travmalar zaman içerisinde ve eklem kıkırdağının hasarı ile sonuçlanabilir. Sert Başparmak Yine eklem üzerinde stresi arttıran ayak anatomisindeki farklılıklar hastalığın oluşumunu kolaylaştırabilir. Eklemi ilgilendiren romatizma […]

Sert Başparmak Çoğunlukla, 30-60 yaş arasındaki erişkinlerde gelişir. Ayak birinci parmağına ait kemikleri tarak kemiğinde bağlayan eklemde oluşan artrit ‘kireçlenme’ durumudur. Neden oluştuğu tam olarak belli değildir. Ayak parmağında oluşan travmalar zaman içerisinde ve eklem kıkırdağının hasarı ile sonuçlanabilir. Sert Başparmak Yine eklem üzerinde stresi arttıran ayak anatomisindeki farklılıklar hastalığın oluşumunu kolaylaştırabilir. Eklemi ilgilendiren romatizma ya da enfeksiyon hastalıkları da zamanla kıkırdak hasarı yaparak artrozla sonuçlanabilir.

Sert Başparmak Belirtileri başparmak etrafında şişlik, ayağın tepesinde gelişen bir çıkıntı, başparmağın aşağıya – yukarıya kıvırmada zorlanma ve sertliktir. Tedavide sertliğin derecesine göre ilaç tedavisinden cerrahi tedaviye kadar seçenekler mevcuttur. Ağızdan kullanılacak ilaçlar ve ayakkabı modifikasyonları ile şikayetleri geçmeyen hastalarda eklem içi enjeksiyonlar yapılır. Hastalığın ilerlediği durumlarda eklemin tıraşlanması, protez eklem yerleştirilmesi ya da eklemin dondurulması gerekebilir.

magnifiercrosschevron-up-circle