Ayak Ağrıları

Başparmak çıkıntısı ‘’Halluks Valgus’’

 

Ayak başparmağında ağrı ve şekil bozukluğu ile karakterize bir hastalıktır. Daha çok kadınlarda 30’lu yaşlardan sonra ortaya çıkar. Ayakkabı giymekte zorlanma ve ayakkabılarda deformasyon oluşur.

Neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Ailesinde, özellikle annesinde ayak baş parmağında içe dönüklük olarak kadınlarda oluşma şansı fazladır. Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların sürekli kullanımı da hastalığın oluşumuna katkı sağlayabilir.

Erken evrelerde sadece şekil bozukluğu rahatsızlık yaratırken zamanla parmak kıyısındaki yastıkçığın iltihaplanması ile şişlik, kızarıklık ve ağrı oluşur.

Hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle de tedavi edilebilir. Tedavinin ana prensibi başparmaktaki şekil bozukluğu nedeniyle bozulmuş olan yere basma kusurunun düzeltilmesidir. Ameliyatsız tedavide parmak arası silikon, gece takılan makaralar parmağı doğru pozisyona alarak etraf dokunun rahatlatılması ile ağrıyı azaltabilir. Özel yapılmış tabanlıklar ile hastaların başparmak çıkıntılarından kaynaklanan yanlış basmaları düzeltilir ve ayakta fazla yük taşıyan bölgelerin dengesi normale döndürülmeye çalışılır. Bu tedavilerden  fayda görmeyen hastalarda ağrının ortadan kaldırılması ve hastanın daha rahat ayakkabı giymesinin sağlanması için cerrahi tedavi yöntemleri şekil bozukluğunun derecesine göre planlanır.